Kilińczycy realizują projekt

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Zdunach realizowany jest projekt WRPO „Dobre kształcenie zawodowe miarą sukcesu – inwestowanie w kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz zdobywania umiejętności na rynku pracy”. Mimo pandemii realizacja projektu odbywa się zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie projektu – autorem i koordynatorem projektu jest pani Renata Błażejczyk. Do tej pory w ramach projektu 6 uczniów zdobyło dodatkowe uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii B. Uczniowie wzięli udział w standardowych zajęciach teoretycznej i praktycznej nauki jazdy. Grupa liczyła 10 osób – 4 z nich czeka na egzamin. Poza tym zrealizowany został również kurs Makijażu i wizażu dla 10 uczestniczek kształcących się w branżowej szkole I stopnia w zawodzie fryzjer, które otrzymają certyfikaty, stanowiące kolejny załącznik do ich portfolio zawodowego. Z całą pewnością będą one przepustką do znalezienia pracy w zawodzie, po ukończeniu szkoły W sierpniu zakończyliśmy również realizację kursu kelnerskiego. Kursanci poznali tajniki zawodu kelnera, zasady dbałości o własny wizerunek, wyposażenia sali restauracyjnej i wyposażenia technicznego  restauracji, techniki obsługi Gości przy stoliku, zasady przygotowania sali na przyjęcie Gości, techniki podawania napojów alkoholowych i wiele innych mających przygotować młodzież do pracy w tym wymagającym zawodzie. Poza tym uczniowie mieli możliwość nabyć umiejętności przygotowanie i podania kawy – zdobywając kolejne kompetencje podczas kursu baristy. Uczniowie poznali profesjonalne zasady parzenia kawy, rodzaje kaw, narzędzia pomocne do pracy czy historię kawy.  Wkrótce rozpoczyna się kurs dla informatyków w zakresie CorelDraw, a w piątek 18 grudnia odbyło się pierwsze spotkanie dla 10 uczniów w zakresie kursu na wózek widłowy, który zakończy się egzaminem i uczniowie uzyskają uprawnienia umożliwiające im pracę w magazynach logistycznych. Projekt, realizowany przez szkołę to również staże zawodowe uczniów, do tej pory aż 46 uczniów zrealizowało staż w zakładach pracy w swoich branżach, za co każde z nich otrzymało wynagrodzenie przewidziane w projekcie, pochodzące z dofinansowania z europejskich funduszy. Warto również dodać, że w ramach projektu powstała całkowicie nowa pracownia gastronomiczna wyposażona w nowoczesny sprzęt.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zdunach podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, zdobywają nowe kompetencje, są dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy. Każda dodatkowa umiejętność czy kompetencje zapewniają szeroką paletę możliwości w życiu zawodowym naszych absolwentów.

Post Author: zspzduny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *