UCZNIOWIE ZSP W ZDUNACH PODCZAS XXV SESJI SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY

Uczniowie Kilińskiego w dniu 1 czerwca wzięli udział w XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Z ogromną radością przyjęliśmy informację, że uczniowie ZSP w Zdunach – Anna Pijacka i Bartłomiej Kalak zostali zakwalifikowani do udziału w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży. Uczniowie w pierwszym etapie projektu przedstawili swoją prezentację pt. „Działalność Wojciecha Wydry – Nawrockiego jako posła II RP i jego losy podczas wojny i okupacji” społeczności lokalnej, czego uwieńczeniem było uroczyste nadanie kronice Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Bestwinie imienia tego posła. Po spełnieniu wszystkich wymagań zakwalifikowali się do udziału w obradach SDiM w Warszawie jako jeden z 230 zespołów w Polsce. Już 31 maja uczniowie wyjechali do Warszawy celem rejestracji grupy, ale także zwiedzania z przewodnikiem miejsc pamięci i innych ważnych punktów Warszawy: m.in. Grobu Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście, Placu Piłsudskiego, Starego Miasta i miejsc związanych z Powstaniem Warszawskim na Starym Mieście, Kolumny Zygmunta i Zamku Królewskiego. Wieczorem uczniowie zostali zakwaterowani w Sulejówku. 1 czerwca obfitował w ważne wydarzenia. Już z rana grupy zostały dowiezione do budynku Sejmu, gdzie była możliwość spotkania w Sali Kolumnowej z Klubami Poselskimi. Młodzież zwiedziła Sejm, udzieliła wywiadów dla Radiowej Jedynki, polskiego radia 24, TVP 1, TVP INFO. Wielką atrakcją okazała się również foto-budka i pamiątkowe zdjęcie z pobytu. O godz. 10 rozpoczęły się obrady Sejmu. Myślą przewodnią tegorocznych obrad były losy parlamentarzystów II RP czasie okupacji. Temat ten był nawiązaniem do zeszłorocznej sesji. Podczas obrad posłowie wysłuchali przemówień m.in. Rzecznika Praw Dziecka i zastępcy p. Minister Edukacji Anny Zalewskiej. W dalszej części młodzież przejęła mównicę i zaprezentowała swoje poglądy – wypowiedziało się 30 posłów, głosowano nad poprawkami a następnie przegłosowano uchwałę XXV SDiM. Obrady zakończyły się o godz. 13 i po obiedzie w restauracji sejmowej młodzież wróciła do domu.
Ąnna Pijacka i Bartłomiej Kalak chcieliby bardzo podziękować ZSP w Zdunach za wsparcie w dążeniu do celu i realizacji projektu oraz za ciepłe słowa, pełne dobrej energii podczas wyjazdu; OSP Bestwin, bez której nie udałoby się ten projekt zrealizować; Przedstawicielom Kuratorium za profesjonalną opiekę oraz wszystkim uczestnikom, którzy zasiedli razem z nimi w ławach sejmu. Wyjazd ten pozwolił im zdobyć nowe doświadczenia, poszerzyć horyzonty, które na pewno wykorzystają w swoim dorosłym życiu.

Post Author: zspzduny

Dodaj komentarz