INFORMACJA DLA RODZICÓW I UCZNIÓW!

Drogi Rodzicu i Uczniu!

Aby odpowiednio zorganizować młodzieży warunki do nauki w domu należy pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Uczeń powinien nastawić sobie budzik na konkretną godzinę i starać się, aby dzień miał swój rytm. Dobrze zorganizowany dzień to taki, kiedy regularnie jemy posiłki, a odpoczynek przeplatamy aktywnością fizyczną oraz obowiązkami. Jeżeli jest taka możliwość, pójdźmy wszyscy do własnych pomieszczeń (uczeń poświęca czas na naukę), a później spotkajmy się np. na rozmowy, oglądanie serialu, wspólne gry, rozmowy.

-uczenie się stopniowo,

-systematycznie (niech nie zostawia na później. Jeśli czegoś nie rozumie niech skontaktuje się
z nauczycielem on zostawił dla Twojego dziecka informacje na grupie o tym kiedy jest dostępny. Jeśli nie twoje dziecko nie może poradzić sobie z nauką online daj znać pedagogowi),

-twoje dziecko niech uczy się całym sobą (angażuje wszystkie zmysły, mówi na głos, przegląda, notuje, twórz mapy myśli),

-niech robi krótkie przerwy,

-powtarza zdobytą widzę (w danym dniu, po tygodniu itp.)

-w czasie przerw niech zadba o nawodnienie organizmu, najlepsza woda z ziarenkami soli, trochę gimnastyki zestaw ćwiczeń dzieci otrzymały od nauczyciela wychowania fizycznego w tym czasie otwórzcie okno wywietrzcie pomieszczenie.

Zadania i tematy realizowane w ramach nauczania zdalnego dotyczą partii materiału, które zostały już omówione i służą utrwaleniu i powtórzeniu zdobytych już wiadomości.

Zdajemy sobie sprawę, że każdy uczeń będzie miał różne możliwości elektroniczne. Komputery mają różne oprogramowania dlatego nauczyciele kontaktują się z uczniami w formie grup utworzonych na facebooku lub messengerze dodatkowo każda klasa utworzyła sobie klasowego e-maila dzięki temu większe pliki mają możliwość przejścia. Nauczyciele będą przesyłać zadania zgodnie z planem. Jeżeli zdarzy się, że tej pracy będzie więcej to spokojnie można wykonać ją następnego dnia.

 

Motywacja i wspieranie młodzieży o nauki

Rodzicu pamiętaj, że nastolatek jest w  stanie skoncentrować się na zadaniu 30 minut. Po tym czasie potrzebuje przerwy. Przerwy są potrzebne do utrzymania koncentracji. Natomiast przerwa też nie może trwać zbyt długo około 3 minuty. Dłuższa przerwa wytrąca z bieżącego myślenia.

Podczas pracy zdalnej z uczniami, nauczyciele przygotowywali i wykorzystywali materiały pogłębiające, utrwalające zdobytą już wiedzę i umiejętności,  (zadania nie powinny angażować uczniów dłużej niż  do 3-5 godzin dziennie).

  1. Traktuj naukę dziecka poważnie.

Nie przerywaj mu, nie wołaj do telefonu, wyłącz wszelkie źródła dźwięku. Niech dziecko widzi, że traktujesz to bardzo poważnie.

  1. Wprowadź zasadę, że wszystkie dzieci uczą się w tym samym czasie (jeżeli jest ich więcej w domu).

Ustal godziny telewizji i gier na komputerze oraz innych obowiązków.

  1. Pokaż, jak bardzo cenisz ich samodzielność i chęć powtarzania materiału.

Samodzielnie napisany referat, wyliczone zadnia, zrobienie makiety – takie działania przyniosą dziecku więcej korzyści i satysfakcji .

  1. Naucz dziecko traktować naukę jak wyzwanie.

Pokazuj mu, jak wartościowe jest robienie czegoś, czego jeszcze nigdy się nie robiło, a co wydaje się trudne. Np. piecz ciasta, które wydają się skomplikowane do zrobienia, rozwiązuj najtrudniejsze krzyżówki. Dzięki temu zobaczy, że coś jest trudne lecz do zrobienia.

  1. Stosuj pochwałę opisową. np. Widzę, że wykonujesz ćwiczenia matematyczne. Przyjemnie jest patrzeć na wykonane przez Ciebie zadania.

Bezpieczeństwo w sieci

1.Kontrola treści dostępnych w Internecie

2. Zasada ograniczonego zaufania.

3. Zabezpieczenia przed nieodpowiednimi treściami.

4. Program antywirusowy.

Jeżeli Państwo będziecie mili jakieś problemy wychowawcze lub ze zdalnym nauczaniem to pedagog jest do Państwa dyspozycji i zaprasza do kontaktu elektronicznego lub telefonicznego (ewe10lina@gmail.com). W razie wszelkich trudności rodziców zachęcamy również do kontaktu z wychowawcą .

 

Post Author: zspzduny

Dodaj komentarz