SPOTKANIE Z GWARĄ

9 grudnia 2021 roku uczennice ZSP w Zdunach wraz z nauczycielem zawitali do najstarszych grup Publicznego Przedszkola w Zdunach, aby podjąć temat gwary poznańskiej. Dyskutowaliśmy o tym, czym jest gwara, czy rozumiemy osoby mówiące gwarą? Dzieci wysłuchały wiersza „Pan Hilary” aż w trzech wersjach. Przedstawiliśmy krótkie scenki „z życia wzięte” z wykorzystaniem wyrazów należących do gwary. Rozmawialiśmy z najmłodszymi, czy w ich domach używa się gwary, czy np. częstym daniem obiadowym w piątek jest u nich gzik z pyrami? Na zakończenie dzieci otrzymały karty, które mogą wykorzystać do gry w memory – oczywiście dotyczące gwary.

Pamiętajmy, aby nie wyśmiewać się z ludzi (zwłaszcza starszych), którzy mówią gwarą. Warto rozmawiać z tymi osobami, dowiadywać się, co znaczy dane słowo

Post Author: zspzduny

Dodaj komentarz