Kilińczycy w „Akademii 1212 Teatru Polskiego we Wrocławiu”.

   Kilińczycy w „Akademii 1212 Teatru Polskiego we Wrocławiu”.

   Dwa poniedziałkowe kwietniowe przedpołudnia należały w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach do znakomitych aktorów sceny Teatru Polskiego we Wrocławiu. Dzięki uprzejmości Juliusza Lichwy – przedstawiciela Działu Edukacji TP  Kilińczycy zostali zaproszeni do udziału w projekcie „Akademia 1212”  realizowanym w placówkach dolnośląskich. W ramach jego działań przeprowadzono atrakcyjne warsztaty: 16.04. – czterogodzinne spotkanie z aktorem Jakubem Grębskim poświęcone grze scenicznej i adaptacji scenariuszy; 23.04. – dwugodzinne warsztaty „Teatr do CV: sztuka mówienia”, prowadzone przez obdarzonego niezwykłym darem przemawiania aktora Dariusza Bereskiego. W warsztatach wzięła udział grupa 20 uczniów, natomiast wszyscy pozostali Kilińczycy wysłuchali w ramach „Akademii 1212” wykładu  o historii teatru i jego współczesnych formach.

   23 kwietnia uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikaty potwierdzające ich udział w szkoleniu „Teatr do CV”, podczas którego poznali ciekawe techniki przygotowujące do przemówień: rozgrzewanie mięśni twarzy i narządów mowy, ćwiczenia właściwej artykulacji głosek, przyjmowanie poprawnej postawy, ćwiczenia dykcji. W tym panelu wzięli również udział zaproszeni przez ZSP uczniowie klasy III b Gimnazjum w Zdunach wraz z opiekunem p. Mariolą Piotrowską. Zajęcia te były znakomitą lekcją przygotowującą do rozmów o pracę, prowadzenia negocjacji czy wystąpień publicznych.

   Choć warsztaty to już przeszłość, współpraca z Teatrem Polskim  we Wrocławiu dopiero się zaczyna. Ciekawy repertuar TP i znakomita obsada już kuszą uczniów do zorganizowania wyjazdu na wybrane spektakle, po których – jak nas zapewnia Juliusz Lichwa – czekają na Kilińczyków umówione spotkania z aktorami i oglądanie teatru „od kuchni”.

Autor: Ewa Fynyk

Post Author: zspzduny

Dodaj komentarz