Różnice między smutkiem a depresją – PEDAGOG RADZI

Różnice między smutkiem a depresją

 • Smutek, który jest objawem depresji, zwykle łączy się z innymi objawami jak bezsenność lub nadmierna senność, spowolnienie w działaniu, utrata apetytu, poczucie winy i utrata własnej wartości, napady lęku. Podczas przeżywania zwykłego smutku te objawy nie współwystępują, a jeśli nawet tak się zdarzy, to pojawiają się tylko na krótki czas.
 • Osobę w smutku można pocieszyć, poprawić jej nastrój dobrym słowem lub miłą niespodzianką. Chorego na depresję pocieszyć się nie da, a czasem nawet takie próby doprowadzają do pogorszenia nastroju, bo chory czuje się przez to niezrozumiany.
 • Spadek nastroju w depresji jest bardzo głęboki, choremu nie chcę się żyć, pojawia się rezygnacja i często myśli samobójcze, które z zwykłym smutku niemal nie występują.
 • Depresja może pojawić się bez przyczyny, tymczasem smutek ma swoje źródło w konkretnych wydarzeniach z naszego życia.
 • Smutek jest zwykle adekwatny do wydarzeń, które go wywołały, tymczasem depresja jest nieproporcjonalnie silniejszą reakcją w stosunku do przeżyć, które mogły ją wywołać.
 • Smutek nie zakłóca zwykle naszej codziennej aktywności, natomiast depresja potrafi sprawić, że codzienne obowiązki, nawet te najłatwiejsze jak ubranie się czy umycie zębów, wydają się nie do pokonania.
 • Człowiek smutny nadal ma zdolność do realnej oceny sytuacji, człowiek w depresji wszystko widzi w czarnych barwach, uważa, że jest w sytuacji bez wyjścia nawet, kiedy obiektywnie wszystko w jego życiu układa się dobrze.

Przyczyny smutku i depresji

Przyczyny depresji, szczególnie tej endogennej, leżą w naszym ciele, wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Są to więc przyczyny biologiczne, dlatego nietrafnym określeniem depresji jest stwierdzenie, że to choroba duszy – to jak najbardziej choroba ciała. Dlatego też leczy się ją farmakologicznie.

Co więcej, ryzyko jej występowania rośnie, jeśli w rodzinie ktoś już na depresję chorował.

Są również choroby, które sprzyjają depresji, takie jak:

W celu zdiagnozowania depresji potrzebny jest szeroki wywiad. Po wykluczeniu ewentualnych chorób przechodzi się do szerszej diagnozstyki.

Objawy depresji

Podstawowe objawy depresji to:

 • obniżony nastrój,
 • brak zainteresowania światem zewnętrznym i utrata zdolności do czerpania radości,
 • utrata energii, zmniejszenie aktywności, męczliwość.

O depresji możemy jednak mówić, jeśli dodatkowo występują dwa z poniższych objawów:

 • problemy z koncentracją,
 • niska samoocena i brak wiary w siebie,
 • poczucie winy,
 • widzenie przyszłości w czarnych barwach, pesymizm,
 • zaburzenia snu,
 • utrata apetytu (czasem również wzmożony apetyt),
 • myśli samobójcze.

Pedagog szkolny Ewelina Jaskulska-Dwojak

W celu umawiania się na rozmowy zapraszam do kontaktu telefonicznego 664493136.

Spotkania z zachowaniem zasad bezpieczeństwa odbywają się w gabinecie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zdunach.

Post Author: zspzduny

Dodaj komentarz