PEDAGOG RADZI…

ZŁOŚĆ

„Czy dla ludzi , którzy agresję kierują do wewnątrz i z trudem ją sobie uświadamiają, nie jest jednak ważne, aby dopuścić do siebie złość”.

Jeśli ktoś przez całe Zycie tłumi złość i wierzy w to, że złość jest niedobra i że zawsze należy być miłym, to z chwilą, gdy ją wyrazi, doświadczy uwolnienia.  Dużo ważne jest aby uczyć się wyrażać swoje potrzeby, nie używając złości. Uczucie złości należy traktować bardzo poważnie. Należy być świadomym jej przyczyn i równocześnie być świadomym tego, że to nie ktoś inny lecz moje własne, osobiste myślenie jest odpowiedzialne za moją własną złość.

Jeżeli nauczymy się odkrywania potrzeb ukrytych za uczuciem złości, wtedy będziemy w dalszym ciągu przeżywali silne uczucia. Nie będzie to jednak złość. Napotkamy uczucia, których pierwotną funkcją jest umożliwienie przeżycia
i zapewnienie zaspokojenia potrzeb.

„Złość to energia osądzająca, skierowana przeciw drugiemu człowiekowi, różniąca się od odważnie manifestującego bólu. Szybkie albo wolne wpadanie
w złość świadczy o stanie moich potrzeb, o tym, czy dobrze o siebie dbałam, czy też nie.” Jeżeli inni ludzie Cię drażnią, to dzięki temu możesz dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. W tym kontekście złość może mieć sens. Zachęcam do przyglądania się złości, tego co mówią Ci twoje myśli. Pomoże to zrozumieć co kryje się pod płaszczykiem złości. Wsłuchaj się w soje uczucia i myśli.

Pedagog szkolny Ewelina Jaskulska-Dwojak

W celu umawiania się na rozmowy zapraszam do kontaktu telefonicznego 664493136.

Spotkania z zachowaniem zasad bezpieczeństwa odbywają się w gabinecie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zdunach.

Post Author: zspzduny

Dodaj komentarz